Close

Z Notatnika Rekrutera “Mowa ciała”

Podziel się dobrem z innymi!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Poprzedni artykuł z naszego poradnika dotyczył zdjęcia umieszczanego w CV😁
Czyli „jak nas widzą, tak nas piszą”. Dzisiaj natomiast pójdziemy o krok dalej, a mianowicie: Jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czyli mowa ciała, która mówi o nas więcej niż sądzimy.🤔
Wszyscy doskonale wiemy, że komunikujemy się ze światem nie tylko werbalnie, ale również swoją postawą i zachowaniem możemy pozytywnie wzmocnić swój wizerunek lub całkowicie zaprzepaścić szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.👍
Poniżej przedstawimy Wam kilka wskazówek, które uchronią Was od popełnienia gafy na rozmowie kwalifikacyjnej.
Oto one:

🎯 Uścisk dłoni
Silny i stanowczy uścisk dłoni świadczy o pewności siebie. Zadbaj o to, żeby Twoje dłonie były czyste, suche oraz ciepłe. Brudne i wilgotne budzą niechęć, zimne natomiast odstraszają.

🎯Postawa ciała
Wyprostowana sylwetka i stanowczy chód mówią o Twoim opanowaniu i dobrym samopoczuciu. Nie garb się i nie patrz pod nogi lecz przed siebie. Zrobisz wrażenie człowieka wiedzącego co chce osiągnąć i jak dotrzeć do celu.

🎯Miejsce przy stole
Po wejściu do pomieszczenia, poczekaj aż gospodarz zaproponuje Ci usiąść. Jeśli zaraz po wejściu od razu usiądziesz przy wybranym miejscu, może zostać to odebrane jako nieuprzejme i zdradzi postawę zbyt bezpośrednią i roszczeniową. Pamiętaj, aby nie siadać na brzegu, ponieważ świadczy to o Twoim strachu i chęci ucieczki z niekomfortowej sytuacji. Jeżeli zostanie Ci zaproponowany napój, możesz skorzystać z takiej oferty, zawsze to rozluźni nieco napiętą atmosferę

🎯Odległość od rozmówcy
Zachowaj optymalny dystans, zapewni to komfort i swobodę. Nie przesuwaj krzesła bliżej rozmówcy, ani ostentacyjnie go nie odsuwaj. W trakcie rozmowy powinieneś być zwrócony w kierunku rekrutera, aby móc swobodnie utrzymać kontakt wzrokowy.

🎯 Pozycja ciała
Usiądź wygodnie, skieruj się do rozmówcy. Kontroluj ramiona, pozostaw je rozluźnione i opuszczone. Spięte i uniesione świadczą o Twoim stresie i przygotowują na odparcie ataku. Dłonie powinny swobodnie spoczywać na udach, nie krzyżuj ich ani nie splataj na wysokości klatki piersiowej. Świadczy to, że zamykasz się na rozmówcę. Taka postawa zdradza również Twoją niepewność i gotowość do obrony. Nie splątuj ani zaciskaj dłoni, wydasz się jeszcze bardziej zestresowany i wystraszony. Z drugiej strony, nie rozsiadaj się zbyt szeroko z rękami na oparciach, jest to postawa nieuprzejma i lekceważąca

🎯 Gestykulacja
Bądź spokojny i opanowany, unikaj nadmiernej gestykulacji. Pocieranie karku świadczy, że chcesz uciec od odpowiedzi na pytanie. Dotykanie ust lub nosa świadczy, że nie mówisz prawdy. O ziewaniu, czy przecieraniu oczu chyba nie trzeba nikomu mówić. Unikaj również poprawiania włosów czy garderoby, oznacza to, że nie jesteś zainteresowany rozmową.

🎯 Ułożenie nóg
Nogi i stopy trzymaj razem. Założenie nogi na nogę jest jak najbardziej dozwolone, ale nie zmieniaj zbyt często ich pozycji ani nimi nie kołysz. Świadczy to o zniecierpliwieniu i nerwowości. Kolana i stopy podobnie jak cała sylwetka powinny być zwrócone w stronę rozmówcy.

🎯 Kontakt wzrokowy
Nie uciekaj wzrokiem po ścianach, ani nie wpatruj się intensywnie w jeden punkt. Dasz w ten sposób dom zrozumienia, że nie jesteś szczery i próbujesz coś ukryć. Utrzymanie kontaktu wzrokowego powinno być naturalne i ma być dowodem Twojej otwartości i uczciwości.

No i co teraz powiecie?
To fakt, zapanowanie nad naszymi naturalnymi odruchami wcale nie jest proste, ale warto wyeliminować te, które mogą wzbudzić negatywne odczucia rekrutera. Finalnie to one mogą zadecydować o Twoim sukcesie.

Tymczasem życzymy powodzenia i trzymamy kciuki✊

#HR #rekrutacja #szukam #pracy #coaching

Podziel się dobrem z innymi!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter