Close

Z Notatnika Rekrutera “Zdjęcie”

Podziel się dobrem z innymi!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Dzisiejszy wpis z cyklu #znotatnikarekrutera poświęcimy kwestii pozornie prostej i niewymagającej wyjaśnień, a mianowicie zdjęcia zamieszczanego CV.

Warto zacząć od tego, iż zamieszczenie zdjęcia w życiorysie zawodowym jest kwestią całkowicie dobrowolną, co oznacza że pracodawca tudzież rekruter nie może odrzucić CV kandydata podając jako powód odrzucenia brak zdjęcia. Jako ciekawostkę można dodać, że CV ze zdjęciem w innych krajach (np. Wielkiej Brytanii) nie jest często spotykane, wręcz nierzadko są przypadki odrzucenia aplikacji kandydata z powodu obecności zdjęcia (spowodowane jest to m.in. obawą przedsiębiorcy przed potencjalnymi oskarżeniami o dyskryminację kandydatów).

Wiemy już na pewno, że nie trzeba zamieszczać w CV naszego zdjęcia, natomiast o czym powinniśmy pamiętać jeżeli zdecydujemy się już na życiorys ze zdjęciem (lub jeżeli pracodawca wymaga zdjęcia kandydata ze względu na charakter danej pracy np. stażysty na planie filmowym lub przedstawiciela handlowego)❓

👉Najważniejsze – zdjęcie które zamieszczamy musi być aktualne, odpowiedniej wielkości (nie może ono zajmować np. 1/4 naszego CV), bardzo dobrej jakości i wyglądać profesjonalnie (wykonane u fotografa). My sami oczywiście powinniśmy na fotografii wyglądać schludnie,
👉Niekoniecznie musi być to zdjęcie jak do dokumentów, chociaż fotografia do życiorysu powinna przede wszystkim przedstawiać twarz z ramionami lub twarz i sylwetkę od pasa w górę (niedopuszczalne jest zdjęcie całej sylwetki).

Z życiorysu zawodowego bez fotografii rezygnujemy w sytuacji, kiedy nie dysponujemy odpowiednim zdjęciem lub jeżeli pracodawca lub rekruter wyraźnie zaznaczył, iż nie chce on CV ze zdjęciem.

W przypadku składania aplikacji do zagranicznego pracodawcy, powinniśmy najpierw upewnić się jakie standardy w tej kwestii obowiązują w danym kraju (w poście przytoczony został już przykład Wielkiej Brytanii – podobna sytuacja występuje również w Ameryce Północnej).

Dziękujemy za lekturę, życzymy owocnych poszukiwań pracy marzeń i jak zawsze – widzimy się w następnym tygodniu😃.
#perfectconsulting #znotatnikarekrutera #rekrutacja #hr #zdjecie

Podziel się dobrem z innymi!

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter